2ο ΓΕΛ ΑΡΓΟΥΣ

17/11/23 ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

50 χρόνια πέρασαν από τότε που ο ελληνικός λαός έσπασε τα δεσμά του φωνάζοντας "ΨΩΜΙ-ΠΑΙΔΕΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ'', διεκδικώντας βασικά ανθρώπινα δικαίωμα όπως το δικαίωμα στη ζωή με αξιοπρέπεια, το δικαίωμα στην εκπαίδευση και το δικαίωμα στην ελεύθερη έκφραση της άποψης και των ιδεών του ατόμου. Για αυτά τα ιδανικά και αυτά τα δικαιώματα αγωνιζόμαστε και σήμερα.

Το σχολείο μας και οι μαθητές μας, με την καθοδήγηση της κ. Δοντά, του κ. Κανέλλου και της κ. Κρέκα, υπεύθυνων καθηγητών για την οργάνωση της σχολικής γιορτής, τίμησαν την επέτειο του Πολυτεχνείου με χορούς, τραγούδια και αφιερώματα σε εκείνη την εποχή την μακρινή αλλά ταυτόχρονα τόσο κοντινή και επίκαιρη.

Μεταξύ αυτών και η μαθήτριά μας Μουζάκη Χριστίνα της β' τάξης η οποία έγραψε και απήγγειλε το παρακάτω ποίημα για την επέτειο αυτή.

Άτιτλο

Στην πόλη που παλεύει με το χρόνο,
το Πολυτεχνείο παραμένει, καρδιά πνεύματος ελεύθερου.
Όλα παγώνουν. Σε σιωπή των φύλλων, σιωπή του αγέρα, αντηχεί η φωνή τούτου του λαού.

«Αντισταθείτε!», φωνάζει η ανοιχτή καρδιά του κόσμου.
«Ψωμί, παιδεία, ελευθερία», ωδή της αντίστασης αντηχεί,
Στα χείλη των φοιτητών, σαν ποίημα αναστάτωσης, άσμα εξαγρίωσης. Ένας ένας έπεφταν κάτω, είτε από εξουθένωση, είτε από τον ίδιο τον θάνατο.
Το ηθικό όμως, άθικτο, απαραβίαστο, σαν ατίθασο θηρίο πάλευε και θα παλεύει, παραμένοντας ζωντανό.

Στους δρόμους, στις αυλές, στα σπίτια, η οργή χτυπά βήμα,
Καρδιά που χτυπάει, ψυχή από αλυσίδες, βήμα-βήμα, κάθε φορά ακόμα πιο μεγάλο.
Σύμβολα του πόνου τα αιματοβαμμένα τείχη, οι πυροβολισμοί, οι προκηρύξεις. Εκεί χτίζονταν τα όνειρα, συναισθήματα αναδύονταν, πνεύματα διαμαρτύρονταν.

Στη χούντα, στη λογοκρισία που πνίγει τον ελεύθερο λόγο,
Στις καρδιές των φοιτητών που θυσίασαν τα όνειρα και τις ζωές τους,
Στον ελληνικό αγώνα αυτό,
Στις μνήμες τις δικές μας, τον προγόνων και των απογόνων μας,
Στο Πολυτεχνείο που ανατείλει, σαν φως στον πύρινο ουρανό.
Στην πόλη που χορεύει με το χρόνο,
το Πολυτεχνείο συνεχίζει, παραμένει, ψυχή πνεύματος ελεύθερου

Σύνδεση διαχειριστή
2ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΡΓΟΥΣ